Nadúvanie žalúdka , črevné plyny: co sú príčiny?

Sponzorovaný obsah

A Treťou najbežnejšou gastrointestinálnou ťažkosťou po bolesti a zápche žalúdka je nadúvanie, po ktorom nasleduje zvýšené grganie a plnosť. Je to v podstate problém so zažívacou poruchou, ktorý môže byť spôsobený mnohými spúšťačmi a môže ovplyvniť kohokoľvek bez ohľadu na životný štýl, pohlavie a vek.

Nadúvanie žalúdka a jeho vyšetrenie

Pacienti zvyčajne hlásia brušnú distenziu, črevný plyn, bolesť brucha, podráždenie žalúdka a štrajkujúci črevný zvuk.

Čo môže viesť k nadúvaniu?

Príčiny príznakov nadúvania sú v zásade zoskupené do troch hlavných skupín: vo väčšine prípadov sú špecifickosť životného štýlu príčinou sťažností, po ktorých nasledujú choroby spojené s nadúvaním a ďalšie faktory, ktoré môžu spôsobiť nepohodlie.

Faktory životného štýlu proti nadúvaniu brucha

Zvýšené prehĺtanie vzduchu (aerofágia), ktoré môže byť vyvolané stresom, poruchami správania, náhlym stravovaním alebo častým užívaním žuvačiek. Pri jedle, pití a rozprávaní je prirodzeným procesom, keď sa malé množstvo vzduchu dostane do žalúdka. Ak sú naše jedlá ponáhľané, rozrušené, nepravidelné, napäté, prehltnutie vzduchu môže byť neobvyklé, čo môže spôsobiť nadúvanie, kŕče.

Uvoľňovanie oxidu uhličitého, ktoré je najviac viditeľné po konzumácii sýtených nápojov a neutralizácii žalúdočnej šťavy v čreve. Zvyčajne sa vstrebáva črevnou stenou a prechádza cez pľúca, ale v prípade zlyhania pečene a srdca sa stáva ťažkým procesom a môže viesť k častejšiemu nadúvaniu.

Produkcia bakteriálneho plynu v hrubom čreve spôsobená prijímaním nestráviteľných alebo neabsorbovateľných uhľohydrátov (napr. Nafúknuté potraviny). V tenkom čreve vstupujú do hrubého čreva nestrávené živiny (napr. Vlákna, celulóza, laktóza), ktoré podliehajú bakteriálnej degradácii, čo vedie k tvorbe plynu. Výsledné črevné plyny prechádzajú cez konečník.

V mnohých prípadoch syndróm dráždivého čreva (IBS) spôsobuje symptómy opuchnutia, hoci základné príčiny ešte neboli identifikované, ale vo väčšine prípadov je príčinou syndrómu stresový životný štýl. IBS sa vyznačuje skutočnosťou, že každodenné veci (ako sú kŕče v bruchu, nadúvanie, plynatosť, častá hnačka, zápcha) môžu spôsobovať príznaky, ktoré pre iných nie sú problémom. Napríklad obdobie zvýšeného duševného namáhania, konzumácia určitých potravín (čokoláda, mlieko, alkohol, určité ovocie a zelenina) alebo užívanie liekov.

Ako môže stres spôsobiť nadúvanie?

Keď je nadúvanie ochorenie Jedným z bežných príznakov malabsorpcie môže byť nadúvanie, pretože látky, ktoré zažívací systém nemôže normálne zvládnuť, vrátane problémov so zažívacím traktom. Ďalšie príznaky sa líšia v závislosti od choroby. Napríklad neznášanlivosť laktózy sa vyznačuje hnačkami, plnosťou, nadúvaním, nevoľnosťou a bolesťou brucha v dôsledku nedostatku enzýmu laktázy po konzumácii mlieka alebo iných mliečnych výrobkov. Tieto príznaky sa zvyčajne dajú odstrániť vylúčením potravín na báze mlieka.

Ďalším častým problémom s absorpciou je celiakia, ktorá okrem nadúvania zahŕňa bolesť a veľké množstvo sypkých, páchnucich stolíc a je zvyčajne spojená s inými typmi ťažkostí, ako sú napr. kožné príznaky, psoriáza, plešatosť na mieste a u žien s menštruáciou a neplodnosťou. Ochorenie je spôsobené alkoholom rozpustnou zložkou gluténu v pšenici, gliadínu.

V prípade poruchy trávenia kvôli nedostatočnosti pankreasu spôsobuje enzým v tele príznaky, ktoré sa prejavujú bolesťou brucha, nadúvaním a nepríjemným pocitom po jedle. Vzhľadom na nedostatok tráviacich enzýmov nemôže telo správne spracovať jedlo, ktoré konzumuje, takže okrem typických príznakov môžu byť dôležitými varovnými signálmi žltkasté, lesklé a vo väčšine prípadov veľké množstvá tzv. tukových stolíc.

Existujú aj ďalšie poruchy orgánov a orgánov, ktoré môžu byť sprevádzané aj nadúvaním. V týchto prípadoch je diagnostika v mnohých prípadoch náročnejšia, pretože pacient aj lekár najprv identifikujú najbežnejšie tráviace príčiny v čase vyšetrenia. Napríklad v prípade ochorenia štítnej žľazy, obličiek, gynekologických porúch môže byť nadúvanie brucha bežným symptómom, ale je bežné aj u diabetikov. Najčastejšie gastrointestinálne poruchy spojené s nadúvaním po antibiotickej liečbe sa často pozorujú ďalšie príčiny, ktoré môžu spôsobiť nadúvanie.

Iné príčiny, ktoré môžu spôsobiť nadúvanie

 

Nežiaduce účinky, ktoré sa často vyskytujú po antibiotickej liečbe, sú poškodenie črevnej flóry, ktoré môže viesť k prechodným poruchám trávenia, ktoré môžu viesť k hnačkám, bolesti brucha a častému nadúvaniu. V tomto prípade sa môže tiež odporučiť obnova črevnej flóry probiotikami. Nadúvanie brucha, ako sú určité antihypertenzíva, antidiabetiká a lieky proti hnačke, môže byť tiež vedľajším účinkom liekov.

Nadúvanie brucha je navyše často vyvolané hormonálnymi zmenami, napríklad počas tehotenstva a menštruácie. Viac o hormonálnych príčinách nadúvania.

Aké sú príznaky, ktoré si vyžadujú lekárske vyšetrenie?

  • S nadúvaním sa objavujú krvavé stolice.
  • Nadúvanie brucha je sprevádzané zmenou návykov čriev (striedavo sa vyskytuje hnačka, občas zápcha a hnačka).
  • Abdominálna distenzia spôsobuje výraznú asymetrickú abdominálnu distenziu.
  • Niekoľko dní nemate  stolicu .
  • Okrem brušnej distenzie sa vyskytuje aj ťažká nevoľnosť.

Pokiaľ netrpite z jednym z týchto dôvodov, tak  nie je potrebné lekárske vyšetrenie, vo väčšine prípadov (najmä v prípade osôb mladších ako 45 rokov) plyny zmiznú v dôsledku zmien životného štýlu. Ak budete aj naďalej trpieť nadúvaním napriek zmene životného štýlu a stravovacích návykov, alebo ak máte viac ako 45 rokov, je pravdepodobné, že budete mať naduvanie. V tomto prípade je tiež potrebné lekárske vyšetrenie.

Zdroj: www.detoxikace-organismu.info